جک هاي قومي عامل تفرقه

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل

جک هاي قومي عامل تفرقه

پست من طرف Darkest Forest في 9/9/2007, 03:50

اول سلام

بنا به صلاح دید موضوع تاپیک تصحیح شد flower
از دوستان عزیز تقاضا دارم به بحث به این عنوان نگاه کنند که قرار است کاری کنیم کارستان ! به امید روزی که دیگر چنین جستارهایی راه اندازی نشوند flower

نازی جان ، این بحث متعلق به شماست ، خودتان هدایتش کنید flower

اين مطلب آخرين بار توسط در 14/9/2007, 05:19 ، و در مجموع 3 بار ويرايش شده است.

Darkest Forest
مدیر
مدیر

ذكر تعداد پستها : 274
Registration date : 2007-04-18

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: جک هاي قومي عامل تفرقه

پست من طرف naz khatun في 9/9/2007, 07:46

کاریکلماتوری واضح تر و روشن تر از کلمه ی "ترک خر" که این روزا عجیب ورد زبون بعضی از هم وطنهای فارس زبونمون شده؟
همین کلمه ی ساده ای که باعث شد لااقل زندگی منو یکی دیگه خراب بشه (مگه زندگی دو نفر خیلی بی اهمیته؟)
و انیشش تا ابد دنبال زندگیمون باشه؟

میخواستم یه بحث درست و حسابی راه بندازم، اما وقتی به قسمت کاریکلماتور حرفات رسیدم دلم سوخت
کاش یاد بگیریم فقط جهت مسخره کردن همدیگه هر حرفی که به زبونمون میاد رو ادا نکنیم
naz khatun
عضو ویژه

انثى تعداد پستها : 898
موقعيت : تبريز
Registration date : 2007-04-12

پست من طرف Darkest Forest في 9/9/2007, 09:35

naz khatun نوشته است:
کاریکلماتوری واضح تر و روشن تر از کلمه ی "ترک خر" که این روزا عجیب ورد زبون بعضی از هم وطنهای فارس زبونمون شده؟
همین کلمه ی ساده ای که باعث شد لااقل زندگی منو یکی دیگه خراب بشه (مگه زندگی دو نفر خیلی بی اهمیته؟)

میخواستم یه بحث درست و حسابی راه بندازم، اما وقتی به قسمت کاریکلماتور حرفات رسیدم دلم سوخت
کاش یاد بگیریم فقط جهت مسخره کردن همدیگه هر حرفی که به زبونمون میاد رو ادا نکنیم
اول سلام

نازی جان ، این کلمات از نظر تکنیکی ، کاریکلماتور به حساب نمیان flower اینها متاسفانه توهین های مستقیمی است که حتی از قالب جک های قومی و ملیتی هم خارج شدن و دارن خودشون رو در زندگی کسانی که فکر نمی کنند و طوطی وار به تکرار می پردازند ، جا میدهند .
کاریکلماتور ساختار خاص خودش را دنبال می کند . مثلا این جمله را به عنوان یه کاریکلماتور شاهکار در نظر بگیر : " زندگی هیچ کس به اندازه متصدی آسانسور ، فراز و نشیب ندارد" این جمله ی کوتاه در عین حال که خنده داره ، واقعیت داره . واقعا متصدی آسانسور در طول زندگی اش بیشتر از بقیه مردم ، بالا و پایین میره .
و تازه نقد خودش رو اینجا نشنون میده . زندگی متصدی آسانسور کسالت بار ترین زندگی هاست . اصلا فراز و نشیبی نداره flower این کالیکلماتور در عین سادگی و قشنگی نقد کننده است و در ضمن توهین آمیز نیست.
اما این یکی رو در نظر بگیر : " دماغش آن قدر بزرگ بود ، که سر انجام وقت آب خوردن ، در لیوان آب غرق شد "
این یکی ممکنه خنده دار باشه ، اما بار معنایی مثبتی نداره ، فقط توهینه !
منظور من از کالیکلماتور این تیپ جملات بود flower

اما متاسفانه چیزی که شما گفتی ، جدیدا ( و حتی از خیلی وقت پیش ) جریان به شدت رو به قهقراش رو داره طی می کنه . اگر فکر می کنی موضوعی است که توانایی پی گیری داره ، خوشحال می شم یه تاپیک خوب در باره اش اینجا داشته باشیم Wink flower

Darkest Forest
مدیر
مدیر

پست من طرف naz khatun في 10/9/2007, 07:41

ایکار جان من منظورتودقیقا متوجه شده بودم
منظورم این بود که به قول خودت عقاید و افکار و احترام به طرف مقابل رو زیر پا میذاریم تا فقط برای یکی دو لحظه بخندیم
بعد هم که اعتراضی میشه به اسم کاریکاتور یا کاریکلماتور یا کلماتی نظیر این(جوک بود بابا به خودت نگیر) رو این کارشون سر پوش میذارن
آخه نه تروخدا این انصافه؟
فکر کنم همین کاریکاتوری که اقای نیستانی ِ عزیز کشیده بودن چقدر جنجال راه انداخت؟
خیال میکنی همه شون به خاطر همون سوسک بود؟ نه اینا دلشون از همین کلمه ای که من گفتم سوخته بود. بعدشم یه عده فرصت طلب هم قاطیشون شدن و اونچه نباید میشد اتفاق افتاد
خلاصه اینکه ما مردم ایران هیچی رو درست و به جا استفاده نمیکنیم
نمیدونم شاید یا واقعا نمی فهمیم، یا اینمکه خودمونو زدیم به نفهمی

ببخشید بحثتو منحرف کردم، تکرار نمیشه
flower
naz khatun
عضو ویژه

پست من طرف Darkest Forest في 10/9/2007, 12:07

naz khatun نوشته است:ایکار جان من منظورتودقیقا متوجه شده بودم
منظورم این بود که به قول خودت عقاید و افکار و احترام به طرف مقابل رو زیر پا میذاریم تا فقط برای یکی دو لحظه بخندیم
بعد هم که اعتراضی میشه به اسم کاریکاتور یا کاریکلماتور یا کلماتی نظیر این(جوک بود بابا به خودت نگیر) رو این کارشون سر پوش میذارن
آخه نه تروخدا این انصافه؟
فکر کنم همین کاریکاتوری که اقای نیستانی ِ عزیز کشیده بودن چقدر جنجال راه انداخت؟
خیال میکنی همه شون به خاطر همون سوسک بود؟ نه اینا دلشون از همین کلمه ای که من گفتم سوخته بود. بعدشم یه عده فرصت طلب هم قاطیشون شدن و اونچه نباید میشد اتفاق افتاد
خلاصه اینکه ما مردم ایران هیچی رو درست و به جا استفاده نمیکنیم
نمیدونم شاید یا واقعا نمی فهمیم، یا اینمکه خودمونو زدیم به نفهمی

ببخشید بحثتو منحرف کردم، تکرار نمیشه
flower

اول سلام

نازی جان اتفاقا بحث را داری خوب هدایت می کنی ، اشاره ات به کارکاتور مانا نیستانی عالی بود flower
دقیقا یکی از چیزهایی که من یکی را ، اون موقع که جنجال نیستانی شروع شد ، بد جوری گیج کرده بود این بود که نمی دانستم باید به کدام جریان اعتماد کنم flower از طرفی مانا را دوست داشتم (و هنور هم دارم) ، با کاریکاتور های مانا زندگی کرده بودم ، از روشون طرح زده بودم و از طرفی می دیدم به عده ای بر خورده flower
چیزی که در مورد کارکاتور مانا تو ذوقم زد این بود که بر خلاف همیشه کاریکاتورش خالی از نقد بود ! مانا نیستانی ، همیشه در حد منتقد باقی مانده بود و حالا فقط برای خنداندن دست به قلم شده بود . این کار حتی اگر توهین به آذری زبان ها هم نباشد تو هین به اندیشه و نقد است . اگر کاریکاتور مانا در جهت نقد کردن کسی ، چیزی یا عده ای بود ، به شخصه راحت موضع گیری می کردم . واقعا نمی دونم ، نمی شه به مانا ایراد گرفت ! ایراد از زمانه است ! خود من که سعی می کنم تقریبا هیچ وقت جوکی که ریشه قومی دارد نگم ( اگر هم قرار باشد شوخی کنم ، ترجیح می دهم با قوم خودم شوخی کنم ) بسیار پیش آمده که ( حتی نا خواسته ) حرف نه چندان عاقلانه ای را با لهجه ی آذری گفتم ! خطر این جاست ! این قدر این قضیه توهین پیش رفته که به گوشت و استخوانمان رسیده ! تا جایی که منی را که حتی وقتی کسی جوک ( مثلا ترکی ) می گوید، بهش گوش زد می کنم که این توهینه ، را هم با خودش برده !

شاید طرح سوال از اول اشتباه بود !
سوال این نیست که کاریکاتور و کاریکلماتور ها نقد کننده هستند یا توهین کننده ! سوال این است که آیا کاریکاتوریست ها و کاریکلماتوریست ها ، می خواهند نقد کنند یا توهین ! و بعد باید به روانشناسی جامعه ای دست زد که این ها درش زندگی می کنند ! flower

Darkest Forest
مدیر
مدیر

پست من طرف j.j في 11/9/2007, 08:45

راستش من نميخواستم وارد اين بحث بشم ولي يه نكته ايي به نظرم رسيد كه در همه جا به شخصه اونو ديدم در مورد جوك هاي قومي اونچه كه من بطور جامع باهاش برخورد كردم اين بوده كه هر طايفه ايي بيشتر خودش براي خودش جوك ميسازه تا كس ديگه . يعني بيشتر جوك هاي دست اول آذري يا لري يا كردي و.. را من از خود كساني كه ترك زبان يا كرد زبان يا.. بودند شنيدم اولشم ميگن مثلا من خودم تركم ها يا من خودم كردهستم ويا من خودم لرم بعد جوك خودشون رو تعريف مي كنند به گمان من جوك هاي جديد هم همين تيپ افراد مي سازند چون با لغات و اصطلاحات و لهجه خودشون آشنايي بيشتري دارند .
اما بواقع آنچه كه مورد ملاحظه هست اينه كه با هيچ فرد باشعوري برخورد نكردم كه از اين حرف ها و بحث ها و جوك ها بخواد كسي رو حتي با شوخي مورد آزار قرار بده واگر خواسته جوكي تعريف بكنه قوميت رو از روي جوك برداشته و مثلا گفته (يه بابايي....) بنابراين من ميگم از بي شعور هيچ توقع نيست. كه شعور يك خصيصه مادرزادي است و اكتسابي نيست .
j.j
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 5585
موقعيت : تهران وست
Registration date : 2007-04-16

پست من طرف naz khatun في 13/9/2007, 23:39

j.j نوشته است:راستش من نميخواستم وارد اين بحث بشم ولي يه نكته ايي به نظرم رسيد كه در همه جا به شخصه اونو ديدم در مورد جوك هاي قومي اونچه كه من بطور جامع باهاش برخورد كردم اين بوده كه هر طايفه ايي بيشتر خودش براي خودش جوك ميسازه تا كس ديگه . يعني بيشتر جوك هاي دست اول آذري يا لري يا كردي و.. را من از خود كساني كه ترك زبان يا كرد زبان يا.. بودند شنيدم اولشم ميگن مثلا من خودم تركم ها يا من خودم كردهستم ويا من خودم لرم بعد جوك خودشون رو تعريف مي كنند به گمان من جوك هاي جديد هم همين تيپ افراد مي سازند چون با لغات و اصطلاحات و لهجه خودشون آشنايي بيشتري دارند .
اما بواقع آنچه كه مورد ملاحظه هست اينه كه با هيچ فرد باشعوري برخورد نكردم كه از اين حرف ها و بحث ها و جوك ها بخواد كسي رو حتي با شوخي مورد آزار قرار بده واگر خواسته جوكي تعريف بكنه قوميت رو از روي جوك برداشته و مثلا گفته (يه بابايي....) بنابراين من ميگم از بي شعور هيچ توقع نيست. كه شعور يك خصيصه مادرزادي است و اكتسابي نيست .
نه جواد جان من منظورم جوک ها نبودن
من دقیقا همون دو کلمه ای رو که بالا گفتم منظورمه
البته قبلا هم زیاد ازش دلخور نبودم و حساسیتی بهش نداشتم
اما بعد جریانی که برام اتفاق افتاد خیلی ناراحتم کرد
فکر کن تو جای من
یک هفته ی تمام از تمام کار و زندگیت بزنی و مهمونای فارس زبانتو بگردونی
خسته و کوفته از راه برسی و زود زود به دنیال تهیه کردن غذای مناسب باشی(خودت میدونی که غذای مناسب از نظر تبریزیا چیه!)
بعد اون همه خستگی، اما بااین همه خوشحالی از اینکه میزبانی
یهو مهمونه وقتی داره دختر بچه شو دعوا میکنه برگرده بگه
نفهم، کدن، ترکه خر، مگه نمی فهمی؟ واقعا که ترک خری؟

واقعا چقدر شیرین و دلچسبه؟
khejalat

جای جالبترش اینجاس که این طور برخوردها باعث میشن که دید تمام ترکها نسبت به فارس زبانهای عزیزمون عوض بشه
دقیقا مصل پدر من که الان هر چی فارس زبان می بینه دلش میخواد حلقومشو صدتا گره بزنه
و این میشه اول بدبختیه دخترش
Sad Crying or Very sad

ایکاری باز من خراب کردم، فک کنم باید اسم تاپیکتو عوض کنی Razz
naz khatun
عضو ویژه

پست من طرف Darkest Forest في 14/9/2007, 05:32

اول سلام

من فکر می کنم اشکال از جای دیگر آب می خورد !
تا جایی که من دیده ام ، بیشتر آدم های ساکن مناطق مختلف بیش از حد بر روی قوم خود تعصب دارند ! این تعصب به نظر تا جایی بالا می رود که نوعی تعصب باطل در مورد برتری ، در وجود افراد آن قوم به وجود می آورد . گویی آن قدر خود را قبول دارند که ناخودآگا فکر می کنند به نوعی برترند ، این برتری هم در قومی نسبت قوم دیگر متفاوت است ! کردها به قدرت بدنی خود می نازند ، ترک ها به غیرتشان ، لر ها به خون گرمی شان ؟! اصفهانی ها به تیزی و زیرکی شان و هر کسی در هر قومی به نوعی ! و از این جاست که اوضاع خراب می شود ! هر قومی برای نشان دادن برتری خود سعی در خراب کردن ماهیت اقوام دیگر می کند ، تهرانی ها برای آذری ها جک می سازند و در کنارش خود را به نوعی لوتی ، تیز و باهوش و ... به تصویر می کشند ، ترک ها به مقابله می پردازند ! استاد شهریار ها منظومه می نویسند ! در این میان کرد ها سر و کله شان پیدا می شود ! هنوز از راه نرسیده اند با غیرت ترک ها مواجه می شوند که آنان را وطن فروش و خواهان تجزیه ایران می دانند ! لرها به اصفهانی ها می تازند ! مشهدی ها شیرازها را دست می اندازند ! کردها به گیلانی ها بد و بی راه می گویند و داستان همچنان ادامه میابد !
اشکال از نطر من این است که با دیگران سر جنگ داریم ، چون با تعصبی بی معنی ، قوم خود را بر تر می دانیم !
این همان چیزی است که می تواند از ناسیونالیسم قومی ، به ناسیونالیسم نژادی بی انجامد ! آن موقع است که از آپارتاید قومی ، به آپارتاید نژادی می رسیم و بعد شاید آپارتاید جنسی و الخ .

راستی در کدام مرحله ایم ؟!
فکری باید کرد ! flower

Darkest Forest
مدیر
مدیر

پست من طرف naz khatun في 14/9/2007, 17:18

عجب گندی زدم به تاپیکت
آقا شرمنده، من شوخی کردم در مورد اسم تاپیک چرا جدی جدی عوضش کردی؟
naz khatun
عضو ویژه

پست من طرف Darkest Forest في 14/9/2007, 18:46

naz khatun نوشته است:عجب گندی زدم به تاپیکت
آقا شرمنده، من شوخی کردم در مورد اسم تاپیک چرا جدی جدی عوضش کردی؟

اول سلام

این جوری بهتر شد flower حس کردم بحث در این مسیر لازم تر ، مهم تر و پر طرفدار تر است flower

منتظر نظر دوستان هستیم flower

Darkest Forest
مدیر
مدیر

پست من طرف j.j في 16/9/2007, 04:47

naz khatun نوشته است:
j.j نوشته است:راستش من نميخواستم وارد اين بحث بشم ولي يه نكته ايي به نظرم رسيد كه در همه جا به شخصه اونو ديدم در مورد جوك هاي قومي اونچه كه من بطور جامع باهاش برخورد كردم اين بوده كه هر طايفه ايي بيشتر خودش براي خودش جوك ميسازه تا كس ديگه . يعني بيشتر جوك هاي دست اول آذري يا لري يا كردي و.. را من از خود كساني كه ترك زبان يا كرد زبان يا.. بودند شنيدم اولشم ميگن مثلا من خودم تركم ها يا من خودم كردهستم ويا من خودم لرم بعد جوك خودشون رو تعريف مي كنند به گمان من جوك هاي جديد هم همين تيپ افراد مي سازند چون با لغات و اصطلاحات و لهجه خودشون آشنايي بيشتري دارند .
نه جواد جان من منظورم جوک ها نبودن
من دقیقا همون دو کلمه ای رو که بالا گفتم منظورمه
البته قبلا هم زیاد ازش دلخور نبودم و حساسیتی بهش نداشتم
اما بعد جریانی که برام اتفاق افتاد خیلی ناراحتم کرد
فکر کن تو جای من
یک هفته ی تمام از تمام کار و زندگیت بزنی و مهمونای فارس زبانتو بگردونی
خسته و کوفته از راه برسی و زود زود به دنیال تهیه کردن غذای مناسب باشی(خودت میدونی که غذای مناسب از نظر تبریزیا چیه!)
بعد اون همه خستگی، اما بااین همه خوشحالی از اینکه میزبانی
یهو مهمونه وقتی داره دختر بچه شو دعوا میکنه برگرده بگه
نفهم، کدن، ترکه خر، مگه نمی فهمی؟ واقعا که ترک خری؟

واقعا چقدر شیرین و دلچسبه؟
khejalat

جای جالبترش اینجاس که این طور برخوردها باعث میشن که دید تمام ترکها نسبت به فارس زبانهای عزیزمون عوض بشه
دقیقا مصل پدر من که الان هر چی فارس زبان می بینه دلش میخواد حلقومشو صدتا گره بزنه
و این میشه اول بدبختیه دخترش
Sad Crying or Very sad

ایکاری باز من خراب کردم، فک کنم باید اسم تاپیکتو عوض کنی Razz
آهان از اون لحاظ ميگيد ؟
خب باز برمي گرده به شعور افراد واين نبايد به پاي همه نوشته بشه flower
j.j
عضو برتر

پست من طرف soltaneabha في 22/9/2007, 02:53

naz khatun نوشته است:کاریکلماتوری واضح تر و روشن تر از کلمه ی "ترک خر" که این روزا عجیب ورد زبون بعضی از هم وطنهای فارس زبونمون شده؟

این فقط ورد زبون فارسا نیست
کرد و لر و بلوچ و ... هم اینارو میگن
حالا جریان شما به کنار بیچاره قزوینیا اونا باید چی بگن که هم ترکن و ....(واقعا سخته و درکشون میکنم)
به خدا ما یه همکلاسی خانم قزوینی داریم که روزی اولی که اومده بود تا استاد پرسید کجایی هستی و اون گفت قزوین یهویی کلاس منفجر شد(کار دوتهرونیه سوسول بود) البته توهین به همه ی تهرونیا نباشه اون دو نفر خیلی مزخرف هستن
من خودم خیلی با این چیزا مخالفم ولی شرمندم اول باید خودتون شروع کنین بعد از مابقی توقع داشته باشین
من تبریز و زنجان زیاد اومدم و همش میشنوم از بچه هاشون که بهمدیگه میگن آذری بازی در نیار و ....
من یکی که از خدامه این نسبتای مسخره ی قومی از بین برهflower
البته ببخشید اگه کمی رک گفتم flower
soltaneabha
عضو برتر

ذكر تعداد پستها : 1104
موقعيت : ترینیداد و توباگو
Registration date : 2007-09-08

پست من طرف j.j في 22/9/2007, 07:35

واقعا يكي از عامل هاي اين مسئله خود ما هستيم كه بايد از خودمون شروع كنيم
مثلا همين اس ام اس ها رو ببينيد اگثرشون همين جوك ها است هيچكدوم بار هنري و معنوي ندارند خب اگه خود ما اينها رو ترويج نكنيم و براي ديگران نفرستيم خودش تاثير گذاره
j.j
عضو برتر

پست من طرف soltaneabha في 22/9/2007, 08:20

j.j نوشته است:واقعا يكي از عامل هاي اين مسئله خود ما هستيم كه بايد از خودمون شروع كنيم
مثلا همين اس ام اس ها رو ببينيد اگثرشون همين جوك ها است هيچكدوم بار هنري و معنوي ندارند خب اگه خود ما اينها رو ترويج نكنيم و براي ديگران نفرستيم خودش تاثير گذاره

خداییش اینو خوب اومدیWink
soltaneabha
عضو برتر

پست من طرف j.j في 22/9/2007, 11:29

ممنون راستش من خودم سعي مي كنم اس ام اس جوك براي كسي نفرستم
j.j
عضو برتر

پست من طرف soltaneabha في 25/9/2007, 04:19

منم که وقتشو ندارم بفرستم ولی زیاد واسم میاد
soltaneabha
عضو برتر

پست من طرف j.j في 25/9/2007, 08:56

ولي خاطره رو تعريف مي كنم Very Happy
واقعا بعضي از رفتار ها رو نميشه روش سرپوش گذاشت حالا چه ترك چه فارس و غير اين دو No
j.j
عضو برتر

پست من طرف soltaneabha في 29/9/2007, 04:27

j.j نوشته است:ولي خاطره رو تعريف مي كنم Very Happy
واقعا بعضي از رفتار ها رو نميشه روش سرپوش گذاشت حالا چه ترك چه فارس و غير اين دو No

ببین اگه ترکامون یا لر یا بلوچ .. فارس و مشکلی هم داشته باشن دلیل نمیشه ما هر چی دلمون بخواد بگیم راجبشونSuspect
soltaneabha
عضو برتر

پست من طرف j.j في 7/10/2007, 09:46

از خودمون كه در نمي آريم خب
j.j
عضو برتر

پست من طرف soltaneabha في 11/10/2007, 02:59

یعنی هر چی راجشون گفته میشه راسته؟
soltaneabha
عضو برتر

پست من طرف j.j في 14/10/2007, 11:37

نه خب هرچي كه راست نيست
j.j
عضو برتر

پست من طرف soltaneabha في 15/10/2007, 09:18

اون باقیش راستن؟
soltaneabha
عضو برتر

پست من طرف j.j في 15/10/2007, 10:19

بعضي هاش بر اساس واقعيت با كمي دخل و تصرف ساخته مي شه ؟
j.j
عضو برتر

پست من طرف محتوى إعلاني

محتوى إعلاني

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي بازگشت به بالاي صفحه